Ankara Esenboğa Havalimanı, "En İyi Havalimanı" seçildi TAV Havalimanları Holding'in işlettiği Ankara Esenboğa Havalimanı, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından " En İyi Havalimanı" seçildi.

 

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından yıllık yolcu kapasitesine göre dört kategoride gerçekleştirilen yarışmada, TAV Havalimanları Holding'in işlettiği Ankara Esenboğa Havalimanı, "5-10 milyon yolcu" kategorisinde "En İyi Havalimanı" seçildi. Yarışmada Türkiye'de İç ve Dış Hatlar Terminalleri'nin ilk kez birlikte kullanıldığı terminal niteliğine de sahip olan Ankara Esenboğa Havalimanı; çevreye duyarlılık, kalite, güvenlik, ticari alanlar ile operasyon akıcılığı ve becerileri kriterleri ile de değerlendirildi.

İngiltere'de gerçekleşen törende, ödülü TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener ve DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ile birlikte aldı. Orhan Birdal kamu - özel sektör ortaklığının en iyi örneklerinden olan Ankara Esenboğa Havalimanı'nın bu başarısından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, "Avrupa Birliği'ne aday bir ülkenin başkenti olan Ankara'da üç yıl önce hizmete açtığımız Esenboğa Havalimanı'nın Avrupa'nın 'En İyi Havalimanı' seçilmesi bizleri Türk sivil havacılığının havalimanı işletmeciliğinde ulaştığı çizgi açısından son derece mutlu etmiştir. Bu başarıda havalimanı işletmeciliğini bir değerler ve hizmetler bütünlüğü olarak görerek destek veren başta Ulaştırma Bakanlığı, DHMİ ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne teşekkür ederiz" dedi.

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından yolcu kapasitesine göre 4 kategoride gerçekleşen yarışmada diğer kategoriler olan, 5 milyona kadar olan havalimanlarında İtalya - Bolonya Havalimanı, 10-25 milyon arasındaki kategoride İspanya-Palma de Mallorca Havalimanı, 25 milyonun üstündeki havalimanları kategorisinde de Hollanda - Amsterdam Havalimanı "En İyi Havalimanı" seçildi.

ANKARA ESENBOĞA HAVALİMANI HAKKINDA:

Ankara Esenboğa Havalimanı 13 Ekim 2006'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir törenle hizmete açılmıştı. Türkiye'nin İç ve Dış Hatları bir arada bulunduran "tek" havalimanı olma özelliğine sahip Ankara Esenboğa Havalimanı, Ankara ulaşımına yeni bir soluk getirdi. 10 milyon yolcu kapasitesine sahip Esenboğa Havalimanı'nda dünyanın en gelişmiş güvenlik sistemleri kullanılıyor. Avrupa'nın en modern havalimanı olma özelliğine sahip Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali bagaj sisteminde kullanılan en son teknoloji sayesinde, yolcuları bagajları ile üç dakikada buluşturuyor. Geniş hizmet yelpazesi ile yolculara rahat ve huzurlu seyahat yapma fırsatı sunan Esenboğa Havalimanı, tüm yolcular için güvenilir kullanım kolaylığı yaratıyor. Terminalin özgün mimari tasarımı, yolculara diledikleri yere kolay erişim olanağı ve mekânın her noktasından tüm alanı rahatlıkla görebilecekleri geniş ve ferah bir perspektif sunuyor.

TAV Esenboğa Terminal Özellikleri

Toplam Alan: 475.000 m²

Ankara Esenboğa İç ve Dış Hatlar Terminali:

Terminal Alanı: 182.000 m²

Otopark Alanı: 110.614 m²

Duty Free Alanı: 2400 m²

Yiyecek - İçecek Alanı: 5200 m²

Yeme-İçme Noktası: 29 adet

Otopark Kapasitesi: 4069 araç

Check-in Kontuarı: 138 adet

Pasaport Gişesi (Gidiş Katı): 18 adet

Pasaport Gişesi (Geliş Katı): 18 adet

Köprü: 18 adet

Busgate: 8

PCA Sistemi: 18 adet

400 Hz. Elektrik Sistemi: 18 adet

Asansör: 33 adet

Yürüyen Merdiven: 38 adet

Bagaj Karoseli: 9 adet

X-ray: 52

Metal Kapı Detektörü: 52

Yangın Detektörü: 4938

Yangın Düğmesi: 435 adet

Copyright 2011 Elitmedya, Istanbul, Turkiye. Her hakki saklidir. Sitede bulunan icerikler izinsiz kopyalanamaz.