Atatürk Havalimani: Sehir kadar büyük isyeri Türkiye'nin dünyaya açilan en büyük kapisi Atatürk Havalimani, havalimani olmanin ötesinde bir hayat limani misyonunu üstleniyor. Toplam 55 bin personelin görev yaptigi, günde 90 bin yolcunun geçtigi limanda; saglik merkezi, otel, sanat galerisi, 5 bin araçlik otopark, 24 saat açik eczane, market ve çocuklar için oyun alanlari yer aliyor. Günlük insan sirkülasyonu 145 bin kisiye ulasan Atatürk Havalimani'ndan yilda ortalama 33 milyon yolcu geçiyor.

CAZIBE MERKEZI... 

Nüfusu Istanbul'un birçok ilçesinden büyük olan limanin önemini TAV Istanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü söyle anlatiyor: "Atatürk Havalimani, Türkiye'nin en büyügü olmasinin yani sira Avrupa'dan övgü aliyor. Dünyaca ünlü is ve yasam dergisi Monocle tarafindan 2009-2010 yilinin 'En iyi 50 Seyahat Merkezi' listesinde tek Türk markasi olarak ikinci sirada yer alan Istanbul Atatürk Havalimani, Monocle tarafindan transit uçuslarin cazibe merkezi olarak da gösterildi." Atatürk Havalimani'nin en yogun oldugu günler Cuma, Pazartesi ve Pazar. Trafigin günlere göre dagilimi arasinda büyük fark yok. Havalimaninda, 500 tüzel kisilik ve sirket ile 240 taseron kurulus hizmet veriyor. Limanin iç ve dis hat terminallerinde TAV güvenlige bagli bin 267 güvenlik elemani görev yapiyor. Terminallerden yilda ortalama 24 milyon bagaj geçiyor.
 
GÜNDE 4 BIN RULO TUVALET KAGIDI BITIYOR
225 tuvaletin bulundugu terminallerde günde 4 bin 160 rulo tuvalet kagidi tüketiliyor. Günde 240 litre sivi el sabunu kullaniliyor. Limandaki günlük enerji tüketimi 265 bin kwh, aylik 8.06 milyon, yillik 96.8 milyon kwh'i buluyor. Bu veriler 120 bin nüfuslu Arnavutköy ilçesinin kullandigi elektrik miktarina esit. Liman içerisinde 64 noktada yiyecek içecek hizmeti veriliyor. Ayda 22 ton bakliyat, 15 ton kirmizi et, 25 ton meyve, 30 ton sebze, 300 ton içme suyu, 80 ton süt ve süt ürünleri tüketiliyor. Ayda ortalama 3 ton kahve içiliyor. Duty Free tarafindan 6 bin 30 metrekare alanda, 22 farkli magazada satis hizmeti veriliyor.
Copyright 2011 Elitmedya, Istanbul, Turkiye. Her hakki saklidir. Sitede bulunan icerikler izinsiz kopyalanamaz.