Antalya Havalimani, Avrupa'nin 'En iyi Havalimani' seçildi. ICF tarafindan isletilen Antalya Havalimani, Avrupa'nin 'En IyiHavalimani' seçildi. Yilda yaklasik 23 milyon yolcu agirlayan AntalyaHavalimani, 46 Avrupa ülkesindeki 400 havalimanini geride birakarakAvrupa Havalimanlari Birligi (ACI Europe) tarafindan 'En IyiHavalimani' ödülüne layik görüldü.

ACI Europe'un Haziran ayinda Lizbon'da yapilan yillik kongresinde, '10 - 25 milyon yolcu' kategorisinde birinci olan Antalya Havalimani, son on yil içindeki fiziksel ve ticari degisiminin yani sira etkililik, kalite ve çevreye duyarlilik konularinda getirdigibasarili çözümlerden ötürü de ödüle layik gördü. Ayrica degerlendirmedegüvenlik, operasyon, halkla iliskiler ve müsteri memnuniyeti kriterleri belirleyici oldu.

ICF yönetimi, elde edilen bu basariyi Antalya Havalimani Iç Hatlar Terminali'nde düzenledigi bir törenle havacilik ve turizm sektörünün önde gelen isimleriyle paylasti. Törende konusan ICF Airports Genel Müdürü Alexander Laukenmann, bu ödülün kaliteli, güvenli ve iyi performansi ile havalimaninda çalisan herkesin gayretiyle kazandiklarini söyledi. Sivil Havacilik Genel Müdürü Bilal Eksi de, yaptigikonusmada, Antalya Havalimani'nin Türkiye'nin yolcu ve uçak trafigi açisindan en yogun havalimanlarindan birisi oldugunu kaydetti.

Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in talimati ve Ulastirma Bakani Binali Yildirim'in 'Her Türk vatandasi hayatinda en az bir kez uçaga binecek' hedefiyle 2003 yilinda hayata geçirilen bölgesel havacilikpolitikasi çerçevesinde sivil havaciligin basarisina her gün bir yenisini eklemenin mutlugunu yasadiklarini ifade eden Eksi, "2002 yilindan itibaren hem yolcu sayilarinda hem de uçus aglarinda meydana gelen müthis gelismeleri hepimiz biliyoruz. Bu gelismeleri ayni hizla devam ettirmek için yurt disinda yeni noktalarin ilave edilmesine yönelik çalismalarimiz ayni hizla artarak devam ediyor. Su ana kadar 8 ülkeyle daha ulasim ve ulasmalarin gelistirilmesi için çalismalarda bulunduk." diyekonustu.

Sivil havacilik faaliyetlerinin uçus emniyetinin uluslararasi kurallar çerçevesinde gerçeklestirilmesinin büyümenin sürdürebilir olmasi bakimindan hayati önem tasidigini vurgulayan Eksi, bu çerçevede uluslararasi standartlarin diger ülkelerle es zamanli olarak hayata geçirilmesi yönünde büyük gayret sarf ettiklerini dile getirdi.

Devlet Hava Meydanlari Isletmesi (DHMI) Genel Müdürü Orhan Birdal ise Antalya Havalimani'nin ilklerin havalimaniolduguna dikkat çekti. Antalya Havalimani'nin Türkiye'de yap-islet-devret projesinin ilk uygulandigi havalimani oldugunu hatirlatan Birdal, ayni zamanda birbirine paralel ve bagimsiz pisti olan tek havalimani oldugu bilgisini verdi. AntalyaHavalimani'nin 2002'de 10 milyon olan yolcu sayisinin 2010 yilinda 22,5 milyona çiktigini kaydeden Birdal, söyle konustu: "Kaliteden ve güvenlikten hiç ödün vermeyen Türkiye turizminin baskentinde hizmet veren bu havalimani tabi kiödüllerin en iyisine layiktir. Türk sivil havaciliginin dünyaya açilan en önemli kapisi Türk güler yüzünün en önemli vitrini olan Antalya Havalimani'nin bu sahadaki dünya otoriterleri tarafindan da basarisinin tescil edilmesinden büyük mutluluk duyuyorum ve Türk sivil havaciligina ve turizmine hayirli olmasini dilerim."

Antalya Havalimani Mülki Amiri Vali Yardimcisi Mehmet Yavuz da, Antalya Havalimani'nin bu basarisinin sadece Antalya için degil bütün Türkiye için de gurur kaynagi oldugunu söyledi. ICF Holding Yönetim Kurulu Baskani Ibrahim Çeçen ise,kazanilan basarilarin Türkiye'nin yurt disindaki güvenilirligini yükselttigine isaret ederek uçus düzenleyen havayolu sayisinin da buna paralel olarak artis gösterdigini aktardi.

Törenin ardindan ICF Airports Genel Müdürü Alexander Laukenmann ödülün replikasini ICF Holding Yönetim Kurulu Baskani Ibrahim Çeçen'e takdim etti. Sivil Havacilik Genel Müdürü Bilal Eksi, DHMI Genel Müdürü Orhan Birdal, Antalya Vali Yardimcisi Mehmet Yavuz, Antalya Büyüksehir Belediye Baskani Mustafa Akaydin, Antalya Emniyet Müdürü Ali Yilmaz, DHMI Antalya Havalimani Basmüdürü Osman Serdar'a da desteklerinden dolayi ödülün birer replikasi verildi.

 

 

 

 

Copyright 2011 Elitmedya, Istanbul, Turkiye. Her hakki saklidir. Sitede bulunan icerikler izinsiz kopyalanamaz.