İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda 250 milyon Euro'luk terminal için düğmeye basıldı! 250 milyon Euro yatırımla inşa edilecek çevre dostu terminal yılda 25 milyon yolcuya hizmet verilecek.

 

TAV Havalimanları, dış hatların ardından 610 milyon Euro bedelle 20 yıllık işletme hakkını kazandığı İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali için düğmeye bastı
 
250 milyon Euro yatırımla inşa edilecek çevre dostu terminal yılda 25 milyon yolcuya hizmet verilecek.
 
35 proje içerisinde
 
Adnan Menderes Havalimanı’nın önemine dikkat çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşeme Bakanı Binali Yıldırım, şunları söyledi: “35 proje içerisinde burası da var. Karar verdik, planlamasını yaptık, bütçeden de beş kuruş harcamadan bu yatırımı bir kalemde yapıyoruz. 2014’ün başında burada da bambaşka bir havalimanı göreceksiniz. Bunu hızlandırdık çünkü İzmir büyük organizasyonlara hazırlanıyor. Bir; 2020 Expo organizasyonuna, iki, Cumhuriyeti kuran, bağımsızlığımızın ilan edildiği İzmir, Cumhuriyetin 100. yılına hazırlanıyor. Bu terminalin bitmesiyle birlikte İzmir, İstanbul’dan sonra en önemli transfer merkezi haline geliyor. İzmir’den yurtiçinde sadece iki notaya taşıma vardı. Şimdi 18 noktaya gidiyor. İzmir cazibe merkezi olmaya devam edecek. Eğer 2003 öncesi havacılıktaki anlayış değişmeseydi bütün bunlar hayal olmaya devam ederdi.”
 
Düğmeye bastı
 
İzmir’in layık olduğu modern, rahat, göz alıcı bir havalimanı ortaya çıkartmak üzere düğmeye bastıklarını dile getiren TAV Grubu CEO’su Sani Şener, “Yeni iç hatlar terminali, 2007’den bu yana işlettiğimiz dış hatlar terminaliyle birlikte, İzmir’i Anadolu’ya bağlayacak. 250 milyon Euro’luk bu yatırım İzmir’i Ege çanağının giriş kapısı haline getirerek sahip olduğu potansiyeli gerçekleştirmesini sağlayacak. Bu dönemde özellikle hükümetimizin yoğun çalışmaları ve projeleriyle İzmir atağa kalktı. Kısa bir sürede tamamlayarak hizmete açmayı planladığımız yeni iç hatlar terminaliyle yolcu sayısının hızla artacağını umuyoruz” dedi.
 
200 bin metrekare kapalı alan var
 
TAV İnşaat tarafından hayata geçirilecek İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali’nin 2014’te tamamlanması planlanıyor. Yaklaşık 200 bin 
metrekare kapalı alana sahip olacak terminal yılda 25 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Proje kapsamında 2 bin 537 araçlık kapalı otopark ve 3 bin araçlık açık otopark da yapılacak. Terminalde 40 asansör, 30 yürüyen merpen ve 666 metre yürüyen bant bulunacak. Terminal toplam 291 bin 267 metrekare inşaat alanına sahip.
Copyright 2011 Elitmedya, Istanbul, Turkiye. Her hakki saklidir. Sitede bulunan icerikler izinsiz kopyalanamaz.